RETROFIT AQUAEL – innowacyjne oświetlenie LED do akwarium

Moduły RETROFIT firmy AQUAEL to oświetlenie LED do akwarium wyposażone w innowacyjny, autorski system autoregeneracji. Już sama nazwa Retrofit wskazuje na innowacyjne i nowoczesne rozwiązania – termin ten w j.angielskim oznacza modernizować, unowocześniać.

Lampy LED RETRO FIT są zarówno idealnym zamiennikiem dla liniowych świetlówek T5 i T8, ale mogą być też użyte jako indywidualne oświetlenie LED w pokrywach oświetleniowych w akwarium.

Jak zbudowane są moduły RETROFIT i gdzie są stosowane? Jakie są dostępne barwy światła i jak świecą w akwarium? Na czym polega innowacyjność tych modułów? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

Nowoczesna technologia LED w akwarium

Nowoczesna technologia LED wkroczyła już na dobre do naszego codziennego życia. Coraz częściej jest też wykorzystywana w oświetleniu akwarystycznym.

Mamy dziś coraz więcej dostępnych informacji na temat zalet LEDów. Ledowe lampki, również te akwarystyczne:

 • emitują tą samą lub zbliżoną ilość światła do tradycyjnych świetlówek,
 • pobierają niemal o połowę mniej energii elektrycznej niż świetlówki,
 • są długowieczne – deklarowana przez producentów żywotność diod LED na poziomie kilkudziesięciu tysięcy godzin pozwala użytkować lampy LED nawet przez wiele lat bez konieczności ich wymiany,
 • w akwarystyce dodatkowo dobrze doświetlają dno akwarium, szczególnie tych wyższych niż 50 cm.

Na takie argumenty nikt nie pozostanie obojętny, zwłaszcza akwarysta, który musi liczyć się ze sporymi kosztami utrzymania akwarium, chociażby pod względem zużywanej energii.

Chlebem powszednim są już dla mnie wielokrotnie zadawane pytania: „Jakie oświetlenie LED mogę zastosować w moim akwarium zamiast tradycyjnych świetlówek?”; „Czy mogę użyć czegoś bez dużych zmian w elektryce w akwarium?”

RETRO FIT – czy oświetlenie LED zawsze jest innowacyjne?

Na pierwszy rzut oka moduły LEDDY TUBE RETRO FIT nie są niczym odkrywczym. Ot, diody LED na płaskim aluminiowym profilu, zamknięte w szklanej tubie, plus zasilacz. Rzeczywiście, ale jest to bardzo solidna konstrukcja, a szkło wygląda na „grube”, dzięki czemu jest wytrzymałe. Gdy bliżej przyjrzałem się ich możliwościom, doszedłem do wniosku, że to ciekawa propozycja oświetlenia LED do zastosowania w akwarystyce. Proste, a mimo to, takiego rozwiązania z adapterami nie spotkałem wcześniej u żadnego producenta.

Zalety modułów RETROFIT firmy AQUAEL

Oczywiście, moduły RETROFIT mają wszystkie podstawowe zalety oświetlenia LED: są energooszczędne, długowieczne, ekologiczne; atutów jest jednak o wiele więcej:

 • szeroka gama modeli – są 4 podstawowe typy SUNNY, PLANT, MARINE i ACTINIC o temperaturze barwowej: 6500K, 8000K, 10000K i 20000K, co daje wiele możliwości mieszania barw poprzez różne kombinacje tych modeli,
 • różnorodne zastosowanie – zarówno do akwariów słodkowodnych, jak i morskich,
 • uniwersalne – stosowane jako samodzielne oświetlenie LED akwarium albo zamienniki już używanych świetlówek T5 lub T8,
 • solidna konstrukcja i dobre materiały gwarantowane są przez uznanego producenta – firmę Aquael
 • wszystko jest w komplecie – moduły mają wbudowane zasilanie, dostępne są adaptery i końcówki świetlówek T5 i T8, nie potrzebujesz więc żadnych dodatkowych elementów do przerobienia belki lub pokrywy świetlówkowej na LED, po prostu montujesz moduł i używasz,
 • prosty montaż – wystarczy przymocować moduł do pokrywy lub belki (jako samodzielne oświetlenie), albo zamocować adaptery z końcówką T5 lub T8 i wpiąć je bezpośrednio w oprawki świetlówki – hermetyczne lub bryzgoszczelne (gdy zamieniasz świetlówkę na moduł),
 • łatwe użytkowanie – moduły wyposażone są w długi przewód zasilający z wyłącznikiem i wtyczką; wystarczy podłączyć wtyczkę do gniazda sieciowego i oświetlenie LED jest gotowe do pracy,
 • innowacyjne – nawet przy uszkodzeniu pojedynczej diody utrzymywana jest pełna moc całego modułu i parametry światła.

Czy są jakieś wady modułów LED? Na pewno jest to wciąż wysoka cena w porównaniu ze świetlówkami. Niektórzy zauważają też lekkie niedoświetlenie boków akwarium przy zastosowaniu adapterów i przejściu ze zwykłych jarzeniówek (np. świetlówek T5 54W) na te moduły LED.

Na czym polega innowacyjność modułów RETRO FIT?

Innowacyjność tkwi właśnie w systemie samoregeneracji (czy autoregeneracji, jak to nazywa producent), który jest wbudowany w moduły LED RETRO FIT. System samoregeneracji polega na tym, że przy uszkodzeniu pojedynczej diody LED w lampie, sąsiednie diody przejmują jej rolę.

Jak to wygląda w praktyce? W niektórych modelach przy awarii zaprogramowane wcześniej diody zwiększają swoją moc, a w innych włączają się te „awaryjne”, nieużywane dotąd diody. Pełna moc całego modułu i parametry światła nie pogarszają się, pozostając na tym samym poziomie. Dzięki takiemu rozwiązaniu ta właśnie lampa LED może być użytkowana znacznie dłużej, niż inne ledowe „świetlówki” czy tuby LED bez analogicznego systemu.

W modelu RETROFIT PLANT wygląda to tak, jak na zdjęciu poniżej – diody LED nie są uszkodzone, a jest to normalne zjawisko zaprogramowane przez producenta.

RETRO FIT PLANT - system samoregeneracji

Moduły RETRO FIT: dostępne wersje

Seria modułów LED RETRO FIT to łącznie 13 modeli o mocach 8W, 10W, 16W i 18W.

Dzięki dołączonym adapterom mają regulowaną długość, a zatem jedna moc RETROFITa może być używana w akwariach o różnych wymiarach:

 • moc 8W (SUNNY) o długości 435-565mm – zamiennik dla świetlówki T8 15W (ok. 45 cm) lub T5 24W (ok. 45 cm)
 • moc 10W (SUNNY, PLANT, MARINE, ACTINIC) o długości 535-665mm – zamiennik dla świetlówki T8 18W (ok. 60 cm) lub T5 24W (ok. 55 cm)
 • moc 16W (SUNNY, PLANT, MARINE, ACTINIC) o długości 820-950mm – zamiennik dla świetlówki T8 30W (ok. 90 cm) lub T5 39W(ok. 85 cm)
 • moc 18W (SUNNY, PLANT, MARINE, ACTINIC) o dł. 1135-1265mm – zamiennik dla świetlówki T8 36W (ok. 120 cm) lub T5 54W (ok. 115 cm)

Podane zakresy długości poszczególnych mocy dotyczą modułu RETRO FIT z adapterem.

Barwy światła i kombinacje różnych temperatur barwowych

Moduły LEDDY TUBE RETRO FIT produkowane są przez firmę AQUAEL w 4 podstawowych wersjach temperatury barwowej światła:

  • SUNNY 6500K
  • PLANT 8000K
  • MARINE 10000K
  • ACTINIC 20000K

RETRO FIT Aquael - barwy światła, widmo

 

Wersja SUNNY o dziennej białej barwie światła 6500K to podstawowa opcja oświetlenia LED w akwarium słodkowodnym. Zawiera w widmie fale odpowiadające światłu słonecznemu i jeśli masz tylko jedną świetlówkę w akwarium, to zamień ją na ten właśnie model. Akwarium wyglądać będzie bardzo naturalnie.

Wersja PLANT emituje światło wspomagające proces fotosyntezy, a więc poprawia wzrost roślin w zbiorniku. Jak widać na wykresie widmowym, maksymalne długości fali zawierają się w przedziale w 400 – 470nm (barwa niebieska) i 620 – 680nm (barwa czerwona); przy tych długościach fali można uzyskać najlepsze przyrosty i wybarwienie roślin w akwarium. Więcej o oświetleniu akwarium roślinnego przeczytasz w artykule Akwarium roślinne: jakie oświetlenie?

Oświetlenie akwarium przez RETROFIT SUNNY i RETROFIT PLANT

Modele MARINE i ACTINIC to moduły z przeważającą barwą niebieską w widmie. RETROFIT MARINE ma w widmie również fale o długości od 500 do 700nm, ale dominująca jest barwa niebieska. RETROFIT ACTINIC to wyłącznie aktyniczna barwa niebieska, która podkreśla w morskich akwariach wygląd i wspomaga wzrost korali, a dzięki zimnoniebieskiej barwie można uzyskać w akwarium efekt “głębi” oceanu.

Oświetlenie akwarium modułem RETROFIT MARINE i RETROFIT ACTINIC

Postanowiłem pokazać też, jak wygląda akwarium przy poszczególnych kombinacjach temperatur barwowych. Za przykład, tak jak powyżej, wziąłem małe ogólne akwarium słodkowodne z roślinami i obsadą, którą stanowią głównie neonki i danio. Nie jest to reprezentatywne akwarium morskie, do którego przeznaczone są moduły w wersji MARINE i ACTINIC, ale dla skompletowania kombinacji wszystkich barw pokazuję też tę barwę w przykładowym zbiorniku słodkowodnym.

RETROFIT SUNNY w kombinacji z PLANT, MARINE i ACTINIC

Oświetlenie akwarium modułem LED RETROFIT SUNNY w kombinacji z wersją PLANT, MARINE i ACTINIC

 

RETROFIT PLANT w kombinacji z SUNNY, MARINE i ACTINIC

Oświetlenie akwarium modułem LED RETROFIT PLANT w kombinacji z wersją SUNNY, MARINE i ACTINIC

 

RETROFIT MARINE w kombinacji z SUNNY, PLANT i ACTINIC

Oświetlenie akwarium modułem LED RETROFIT MARINE w kombinacji z wersją SYNNY, PLANT i ACTINIC

 

RETROFIT ACTINIC w kombinacji z SUNNY, PLANT i MARINE

Oświetlenie akwarium modułem LED RETROFIT ACTINIC w kombinacji z wersją SUNNY, PLANT i MARINE

 

RETRO FIT – ledowy zamiennik dla akwarystycznych świetlówek T8 i T5

RETRO FIT są też idealnym zamiennikiem dla liniowych świetlówek T5 i T8, stosowanych do niedawna jako standardowe światło w pokrywach oświetleniowych w akwarium.

Komplet zawiera specjalne adaptery T5 i T8. Montując adaptery na końcach modułu LED przekształcamy go w zwykłą świetlówkę liniową T5 lub T8 z tą różnicą, że ma już wbudowane zasilanie i przewód z wyłącznikiem. Adaptery można zablokować na dowolnej długości szklanej rurki, dostosowując ją do odpowiedniej długości świetlówki. Pasują do świetlówek T5 od 24W do 54W i świetlówek T8 o mocy od 15W do 36W. Od razu też można ich użyć – zakup modułu LEDDY TUBE RETRO FIT jest jedynym wydatkiem przy takiej wymianie.

Adaptery T5 i T8 do zamiany modułu RETROFIT w świetlówkę liniową

Prosty montaż – bez użycia narzędzi i innych dodatkowych elementów

Możliwości montażu są spore: moduł RETROFIT można podpiąć pod np. oprawki T5, gdzie wcześniej była świetlówka T5.

A co ze statecznikiem do T5? Tak naprawdę, to nic nie musimy robić ze statecznikiem – może zostać tak, jak jest. RETROFIT ma oddzielne zasilanie i nie potrzebuje żadnego statecznika czy zasilacza. Ale jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że nic się nie stanie, możesz w ogóle wyjąć statecznik – pokrywa będzie wtedy lżejsza – albo tylko odłączyć przewody od oprawek.

Zobacz na filmie, jak zamontować adaptery i końcówki świetlówek T5 i T8.

Video ze sposobem montażu adapterów i końcówek T5 / T8 do modułu LED LEDDY TUBE RETRO FIT firmy AQUAEL.

Opinie użytkowników lamp RETROFIT – same pozytywy

W internecie można spotkać wiele pozytywnych opinii na temat modułów RETROFIT firmy AQUAEL.

Co piszą użytkownicy?

„Pierwsze wrażenie: porównywalna ze świetlówką. Największy RETROFIT, który kupiłem – zamiennik 54W T5 jest krótszy od świetlówki i niedoświetlone są boki akwarium. Widzę, że zielsko bąbluje, czyli jest jakiś plus. Jako dodatkowe oświetlenie na pewno spełni rolę. Koszty energii nie wzrosną, ale będą 4 szt., a nie 3. Mam tylko nadzieję, że rośliny się odwdzięczą.”

„Widać że daje radę, no i nie trzeba wymieniać świetlówek co jakiś czas.”

„Ledy są dużo lepsze niż jarzeniówki – nie świecą 360o tylko prosto w dół i się aż tak nie grzeją, z czym się wiąże większy pobór energii.”

„Kupiłem ostatnio całą pokrywę 80cm z dwiema lampami LED 16W SUNNY, która zastąpiła mi starą pokrywę ze świetlówkami T8 2x18W. Gdy włączam tylko jedną tubę 16W Aquaela świeci ona nieznacznie mocniej niż dwie świetlówki T8 18W. Przy zapalonych dwóch retrofitach jest efekt 3-4x większej ilości światła niż na zwykłych T8. Nie wspominam o takich oczywistościach jak perfekcyjnie doświetlone boki oraz wreszcie ładnie wypełnione światłem ramki akwa. Światło przebija się również do samego dna, gdzie na zwykłych świetlówkach zawsze było tam ciemno.”

 

Masz zainstalowane tuby LED RETROFIT w swoim akwarium? Podziel się własnym doświadczeniem! Wyślij nam zdjęcie tak oświetlonego swojego zbiornika – opublikujemy je na blogu, a w komentarzu napisz, jak oceniasz to oświetlenie LED.

Polecane produkty

Moduły wymienne LED Retrofit Aquael | sklep AQUA-LIGHT.pl

2 komentarze

 1. PL

  26 września 2018 at 10:47 am

  Czy da sie zamontowac jedna swietlowke led w oprawe, laczac ja ze swietlowka tak zeby oba zrodla swiatla dzialaly?

  1. AQUA-LIGHT.pl

   10 listopada 2018 at 10:02 am

   Jeśli mamy w pokrywie akwarium 2 świetlówki, to oczywiście można wymienić jedną świetlówkę na lampę LED Retrofit, a drugą pozostawić w pokrywie, jeśli spełnione są pewne warunki.
   Tradycyjna świetlówka dla prawidłowego działania potrzebuje statecznika (dobranego do konkretnej mocy). Demontując 1 świetlówkę i zastępując ją lampą LED Retrofit Aquael rezygnujemy również ze statecznika, który zasilał tą zdemontowaną świetlówkę.

   W przypadku Retrofit odrębne zasilanie jest zbędne, bo lampa LED ma już wbudowany zasilacz. Jednak ta druga pozostawiona świetlówka musi mieć zasilanie w postaci statecznika. I tu muszę zadać konkretne pytanie – jaki statecznik/stateczniki są zamontowane w pokrywie akwarium do tych dwóch świetlówek?
   Mamy dwie opcje:
   1. Jeśli były to 2 odrębne stateczniki, z których każdy zasilał 1 świetlówkę to nie ma problemu z taką wymianą świetlówki na lampę Retrofit.
   2. W przypadku użycia 1 statecznika do zasilania 2 świetlówek pojawia się już problem. Chociaż nie zawsze. Możliwe są tu 2 przypadki:

   • jeśli producent statecznika wyraźnie zaznaczył, że służy on do zasilania jednocześnie 2 świetlówek o konkretnej mocy (np. 2x54W), to odłączenie 1 świetlówki spowoduje, że ta pozostawiona w akwarium nie zaświeci; tutaj należałoby wymienić ten statecznik (2x) na statecznik do 1 świetlówki (1x);
   • jeśli statecznik miał oznaczenie, że działają na nim 1 lub 2 świetlówki to sprawa wygląda tak, jak punkcie 1 – dla 2 odrębnych stateczników.

   Podsumowując: Przy planowaniu takiej wymiany należy sprawdzić, jaki statecznik lub stateczniki są obecnie w pokrywie akwarium. Potem zadziałać jak wyżej.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytania? Zostaw komentarz: