RETROFIT AQUAEL – innowacyjne oświetlenie LED do akwarium

Moduły RETROFIT firmy AQUAEL to oświetlenie LED do akwarium wyposażone w innowacyjny, autorski system autoregeneracji. Już sama nazwa Retrofit wskazuje na innowacyjne i nowoczesne rozwiązania – termin ten w j.angielskim oznacza modernizować, unowocześniać.

Lampy LED RETRO FIT są zarówno idealnym zamiennikiem dla liniowych świetlówek T5 i T8, ale mogą być też użyte jako indywidualne oświetlenie LED w pokrywach oświetleniowych w akwarium.

Jak zbudowane są moduły RETROFIT i gdzie są stosowane? Jakie są dostępne barwy światła i jak świecą w akwarium? Na czym polega innowacyjność tych modułów? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

Nowoczesna technologia LED w akwarium

Nowoczesna technologia LED wkroczyła już na dobre do naszego codziennego życia. Coraz częściej jest też wykorzystywana w oświetleniu akwarystycznym.

Mamy dziś coraz więcej dostępnych informacji na temat zalet LEDów. Ledowe lampki, również te akwarystyczne:

 • emitują tą samą lub zbliżoną ilość światła do tradycyjnych świetlówek,
 • pobierają niemal o połowę mniej energii elektrycznej niż świetlówki,
 • są długowieczne – deklarowana przez producentów żywotność diod LED na poziomie kilkudziesięciu tysięcy godzin pozwala użytkować lampy LED nawet przez wiele lat bez konieczności ich wymiany,
 • w akwarystyce dodatkowo dobrze doświetlają dno akwarium, szczególnie tych wyższych niż 50 cm.

Na takie argumenty nikt nie pozostanie obojętny, zwłaszcza akwarysta, który musi liczyć się ze sporymi kosztami utrzymania akwarium, chociażby pod względem zużywanej energii.

Chlebem powszednim są już dla mnie wielokrotnie zadawane pytania: „Jakie oświetlenie LED mogę zastosować w moim akwarium zamiast tradycyjnych świetlówek?”; „Czy mogę użyć czegoś bez dużych zmian w elektryce w akwarium?”

RETRO FIT – czy oświetlenie LED zawsze jest innowacyjne?

Na pierwszy rzut oka moduły LEDDY TUBE RETRO FIT nie są niczym odkrywczym. Ot, diody LED na płaskim aluminiowym profilu, zamknięte w szklanej tubie, plus zasilacz. Rzeczywiście, ale jest to bardzo solidna konstrukcja, a szkło wygląda na „grube”, dzięki czemu jest wytrzymałe. Gdy bliżej przyjrzałem się ich możliwościom, doszedłem do wniosku, że to ciekawa propozycja oświetlenia LED do zastosowania w akwarystyce. Proste, a mimo to, takiego rozwiązania z adapterami nie spotkałem wcześniej u żadnego producenta.

Zalety modułów RETROFIT firmy AQUAEL

Oczywiście, moduły RETROFIT mają wszystkie podstawowe zalety oświetlenia LED: są energooszczędne, długowieczne, ekologiczne; atutów jest jednak o wiele więcej:

 • szeroka gama modeli – są 4 podstawowe typy SUNNY, PLANT, MARINE i ACTINIC o temperaturze barwowej: 6500K, 8000K, 10000K i barwa aktyniczna, co daje wiele możliwości mieszania barw poprzez różne kombinacje tych modeli,
 • różnorodne zastosowanie – zarówno do akwariów słodkowodnych, jak i morskich,
 • uniwersalne – stosowane jako samodzielne oświetlenie LED akwarium albo zamienniki już używanych świetlówek T5 lub T8,
 • solidna konstrukcja i dobre materiały gwarantowane są przez uznanego producenta – firmę Aquael
 • wszystko jest w komplecie – moduły mają wbudowane zasilanie, dostępne są adaptery i końcówki świetlówek T5 i T8, nie potrzebujesz więc żadnych dodatkowych elementów do przerobienia belki lub pokrywy świetlówkowej na LED, po prostu montujesz moduł i używasz,
 • prosty montaż – wystarczy przymocować moduł do pokrywy lub belki (jako samodzielne oświetlenie), albo zamocować adaptery z końcówką T5 lub T8 i wpiąć je bezpośrednio w oprawki świetlówki – hermetyczne lub bryzgoszczelne (gdy zamieniasz świetlówkę na moduł),
 • łatwe użytkowanie – moduły wyposażone są w długi przewód zasilający z wyłącznikiem i wtyczką; wystarczy podłączyć wtyczkę do gniazda sieciowego i oświetlenie LED jest gotowe do pracy,
 • innowacyjne – nawet przy uszkodzeniu pojedynczej diody utrzymywana jest pełna moc całego modułu i parametry światła.

Czy są jakieś wady modułów LED? Na pewno jest to wciąż wysoka cena w porównaniu ze świetlówkami. Niektórzy zauważają też lekkie niedoświetlenie boków akwarium przy zastosowaniu adapterów i przejściu ze zwykłych jarzeniówek (np. świetlówek T5 54W) na te moduły LED.

Na czym polega innowacyjność modułów RETRO FIT?

Innowacyjność tkwi właśnie w systemie samoregeneracji (czy autoregeneracji, jak to nazywa producent), który jest wbudowany w moduły LED RETRO FIT. System samoregeneracji polega na tym, że przy uszkodzeniu pojedynczej diody LED w lampie, sąsiednie diody przejmują jej rolę.

Jak to wygląda w praktyce? W niektórych modelach przy awarii zaprogramowane wcześniej diody zwiększają swoją moc, a w innych włączają się te „awaryjne”, nieużywane dotąd diody. Pełna moc całego modułu i parametry światła nie pogarszają się, pozostając na tym samym poziomie. Dzięki takiemu rozwiązaniu ta właśnie lampa LED może być użytkowana znacznie dłużej, niż inne ledowe „świetlówki” czy tuby LED bez analogicznego systemu.

W modelu RETROFIT PLANT wygląda to tak, jak na zdjęciu poniżej – diody LED nie są uszkodzone, a jest to normalne zjawisko zaprogramowane przez producenta.

RETRO FIT PLANT - system samoregeneracji

Moduły RETRO FIT: dostępne wersje

Seria modułów LED RETRO FIT to łącznie 13 modeli o mocach 8W, 10W, 16W i 18W.

Dzięki dołączonym adapterom mają regulowaną długość, a zatem jedna moc RETROFITa może być używana w akwariach o różnych wymiarach:

 • moc 8W (SUNNY) o długości 435-565mm – zamiennik dla świetlówki T8 15W (ok. 45 cm) lub T5 24W (ok. 45 cm)
 • moc 10W (SUNNY, PLANT, MARINE, ACTINIC) o długości 535-665mm – zamiennik dla świetlówki T8 18W (ok. 60 cm) lub T5 24W (ok. 55 cm)
 • moc 16W (SUNNY, PLANT, MARINE, ACTINIC) o długości 820-950mm – zamiennik dla świetlówki T8 30W (ok. 90 cm) lub T5 39W(ok. 85 cm)
 • moc 18W (SUNNY, PLANT, MARINE, ACTINIC) o dł. 1135-1265mm – zamiennik dla świetlówki T8 36W (ok. 120 cm) lub T5 54W (ok. 115 cm)

Podane zakresy długości poszczególnych mocy dotyczą modułu RETRO FIT z adapterem.

Barwy światła i kombinacje różnych temperatur barwowych

Moduły LEDDY TUBE RETRO FIT produkowane są przez firmę AQUAEL w 4 podstawowych wersjach temperatury barwowej światła:

  • SUNNY 6500K
  • PLANT 8000K
  • MARINE 10000K
  • ACTINIC – barwa aktyniczna (kiedyś producent podawał temperaturę barwową 20000K)

RETRO FIT Aquael - barwy światła, widmo

 

Wersja SUNNY o dziennej białej barwie światła 6500K to podstawowa opcja oświetlenia LED w akwarium słodkowodnym. Zawiera w widmie fale odpowiadające światłu słonecznemu i jeśli masz tylko jedną świetlówkę w akwarium, to zamień ją na ten właśnie model. Akwarium wyglądać będzie bardzo naturalnie.

Wersja PLANT emituje światło wspomagające proces fotosyntezy, a więc poprawia wzrost roślin w zbiorniku. Jak widać na wykresie widmowym, maksymalne długości fali zawierają się w przedziale w 400 – 470nm (barwa niebieska) i 620 – 680nm (barwa czerwona); przy tych długościach fali można uzyskać najlepsze przyrosty i wybarwienie roślin w akwarium. Więcej o oświetleniu akwarium roślinnego przeczytasz w artykule Akwarium roślinne: jakie oświetlenie?

Oświetlenie akwarium przez RETROFIT SUNNY i RETROFIT PLANT

Modele MARINE i ACTINIC to moduły z przeważającą barwą niebieską w widmie. RETROFIT MARINE ma w widmie również fale o długości od 500 do 700nm, ale dominująca jest barwa niebieska. RETROFIT ACTINIC to wyłącznie aktyniczna barwa niebieska, która podkreśla w morskich akwariach wygląd i wspomaga wzrost korali, a dzięki zimnoniebieskiej barwie można uzyskać w akwarium efekt „głębi” oceanu.

Oświetlenie akwarium modułem RETROFIT MARINE i RETROFIT ACTINIC

Postanowiłem pokazać też, jak wygląda akwarium przy poszczególnych kombinacjach temperatur barwowych. Za przykład, tak jak powyżej, wziąłem małe ogólne akwarium słodkowodne z roślinami i obsadą, którą stanowią głównie neonki i danio. Nie jest to reprezentatywne akwarium morskie, do którego przeznaczone są moduły w wersji MARINE i ACTINIC, ale dla skompletowania kombinacji wszystkich barw pokazuję też tę barwę w przykładowym zbiorniku słodkowodnym.

SUNNY RETROFIT w kombinacji z PLANT, MARINE i ACTINIC

Oświetlenie akwarium modułem LED RETROFIT SUNNY w kombinacji z wersją PLANT, MARINE i ACTINIC

 

PLANT RETROFIT w kombinacji z SUNNY, MARINE i ACTINIC

Oświetlenie akwarium modułem LED RETROFIT PLANT w kombinacji z wersją SUNNY, MARINE i ACTINIC

 

MARINE RETROFIT w kombinacji z SUNNY, PLANT i ACTINIC

Oświetlenie akwarium modułem LED RETROFIT MARINE w kombinacji z wersją SYNNY, PLANT i ACTINIC

 

ACTINIC RETROFIT w kombinacji z SUNNY, PLANT i MARINE

Oświetlenie akwarium modułem LED RETROFIT ACTINIC w kombinacji z wersją SUNNY, PLANT i MARINE

 

RETRO FIT – ledowy zamiennik dla akwarystycznych świetlówek T8 i T5

RETRO FIT są też idealnym zamiennikiem dla liniowych świetlówek T5 i T8, stosowanych do niedawna jako standardowe światło w pokrywach oświetleniowych w akwarium.

Komplet zawiera specjalne adaptery T5 i T8. Montując adaptery na końcach modułu LED przekształcamy go w zwykłą świetlówkę liniową T5 lub T8 z tą różnicą, że ma już wbudowane zasilanie i przewód z wyłącznikiem. Adaptery można zablokować na dowolnej długości szklanej rurki, dostosowując ją do odpowiedniej długości świetlówki. Pasują do świetlówek T5 od 24W do 54W i świetlówek T8 o mocy od 15W do 36W. Od razu też można ich użyć – zakup modułu LEDDY TUBE RETRO FIT jest jedynym wydatkiem przy takiej wymianie.

Adaptery T5 i T8 do zamiany modułu RETROFIT w świetlówkę liniową

Prosty montaż – bez użycia narzędzi i innych dodatkowych elementów

Możliwości montażu są spore: moduł RETROFIT można podpiąć pod np. oprawki T5, gdzie wcześniej była świetlówka T5.

A co ze statecznikiem do T5? Tak naprawdę, to nic nie musimy robić ze statecznikiem – może zostać tak, jak jest. RETROFIT ma oddzielne zasilanie i nie potrzebuje żadnego statecznika czy zasilacza. Ale jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że nic się nie stanie, możesz w ogóle wyjąć statecznik – pokrywa będzie wtedy lżejsza – albo tylko odłączyć przewody od oprawek.

Zobacz na filmie, jak zamontować adaptery i końcówki świetlówek T5 i T8.

Video ze sposobem montażu adapterów i końcówek T5 / T8 do modułu LED LEDDY TUBE RETRO FIT firmy AQUAEL.

Opinie użytkowników lamp RETROFIT – same pozytywy

W internecie można spotkać wiele pozytywnych opinii na temat modułów RETROFIT firmy AQUAEL. Modele Retrofit Plant doskonale sprawdzają się w zbiornikach typu Malawi. Właśnie PLANTy doskonale wybarwiają rybki i wprowadzają ciekawy efekt wizualny w akwarium. Dodatkowo – gdy mamy rośliny w zbiorniku, co nie jest zbyt często stosowane w akwariach z pielęgnicami – lampa typu Plant będzie wspomagała ich wzrost.

Co piszą użytkownicy?

„Pierwsze wrażenie: porównywalna ze świetlówką. Największy RETROFIT, który kupiłem – zamiennik 54W T5 jest krótszy od świetlówki i niedoświetlone są boki akwarium. Widzę, że zielsko bąbluje, czyli jest jakiś plus. Jako dodatkowe oświetlenie na pewno spełni rolę. Koszty energii nie wzrosną, ale będą 4 szt., a nie 3. Mam tylko nadzieję, że rośliny się odwdzięczą.”

„Widać że daje radę, no i nie trzeba wymieniać świetlówek co jakiś czas.”

„Ledy są dużo lepsze niż jarzeniówki – nie świecą 360o tylko prosto w dół i się aż tak nie grzeją, z czym się wiąże większy pobór energii.”

„Kupiłem ostatnio całą pokrywę 80cm z dwiema lampami LED 16W SUNNY, która zastąpiła mi starą pokrywę ze świetlówkami T8 2x18W. Gdy włączam tylko jedną tubę 16W Aquaela świeci ona nieznacznie mocniej niż dwie świetlówki T8 18W. Przy zapalonych dwóch retrofitach jest efekt 3-4x większej ilości światła niż na zwykłych T8. Nie wspominam o takich oczywistościach jak perfekcyjnie doświetlone boki oraz wreszcie ładnie wypełnione światłem ramki akwa. Światło przebija się również do samego dna, gdzie na zwykłych świetlówkach zawsze było tam ciemno.”

 

Masz zainstalowane tuby LED RETROFIT w swoim akwarium? Podziel się własnym doświadczeniem! Wyślij nam zdjęcie tak oświetlonego swojego zbiornika – opublikujemy je na blogu, a w komentarzu napisz, jak oceniasz to oświetlenie LED.

Polecane produkty

Moduły wymienne LED Retrofit Aquael | sklep AQUA-LIGHT.pl

10 komentarzy

 1. PL

  26 września 2018 at 10:47 am

  Czy da się zamontować jedną świetlówkę led w oprawie, łącząc ją ze świetlówką tak, żeby oba źródła światła działały?

  1. AQUA-LIGHT.pl

   10 listopada 2018 at 10:02 am

   Jeśli mamy w pokrywie akwarium 2 świetlówki, to oczywiście można wymienić jedną świetlówkę na lampę LED Retrofit, a drugą pozostawić w pokrywie, jeśli spełnione są pewne warunki.
   Tradycyjna świetlówka dla prawidłowego działania potrzebuje statecznika (dobranego do konkretnej mocy). Demontując 1 świetlówkę i zastępując ją lampą LED Retrofit Aquael rezygnujemy również ze statecznika, który zasilał tą zdemontowaną świetlówkę.

   W przypadku Retrofit odrębne zasilanie jest zbędne, bo lampa LED ma już wbudowany zasilacz. Jednak ta druga pozostawiona świetlówka musi mieć zasilanie w postaci statecznika. I tu muszę zadać konkretne pytanie – jaki statecznik/stateczniki są zamontowane w pokrywie akwarium do tych dwóch świetlówek?
   Mamy dwie opcje:
   1. Jeśli były to 2 odrębne stateczniki, z których każdy zasilał 1 świetlówkę to nie ma problemu z taką wymianą świetlówki na lampę Retrofit.
   2. W przypadku użycia 1 statecznika do zasilania 2 świetlówek pojawia się już problem. Chociaż nie zawsze. Możliwe są tu 2 przypadki:

   • jeśli producent statecznika wyraźnie zaznaczył, że służy on do zasilania jednocześnie 2 świetlówek o konkretnej mocy (np. 2x54W), to odłączenie 1 świetlówki spowoduje, że ta pozostawiona w akwarium nie zaświeci; tutaj należałoby wymienić ten statecznik (2x) na statecznik do 1 świetlówki (1x);
   • jeśli statecznik miał oznaczenie, że działają na nim 1 lub 2 świetlówki to sprawa wygląda tak, jak punkcie 1 – dla 2 odrębnych stateczników.

   Podsumowując: Przy planowaniu takiej wymiany należy sprawdzić, jaki statecznik lub stateczniki są obecnie w pokrywie akwarium. Potem zadziałać jak wyżej.

 2. Daniel

  11 listopada 2018 at 3:17 pm

  Witam. Posiadam glossy 80, a w nim dwie świetlówki sunny i dwie plant. Moje pytanie brzmi, czy są uchwyty mocujące na ilość pięciu belek? Jeśli nie, to jak jeszcze można dorzucić tam światła?

  1. AQUA-LIGHT.pl

   14 grudnia 2018 at 7:11 pm

   Standardowe mocowanie do lamp LED Retrofit oferowane przez firmę Aquael to uchwyty Glossy do 4 lamp.
   Jak dołożyć kolejną lampę?
   Można wykorzystać uchwyty z tworzywa do tradycyjnych świetlówek T8 i zamocować je do pokrywy (przykleić lub przykręcić).
   Mankamentem tego rozwiązania jest to, że rurka szklana lampy Retrofit nie jest umocowana „na sztywno” w tych uchwytach, ponieważ sama rurka ma mniejszą średnicę niż uchwyt.

 3. Tomasz

  16 kwietnia 2019 at 11:52 am

  Brałbym drugi raz w ciemno.
  Do akwarium 200 litrów ciemne tło + ciemny żwir, polecałbym jednak 3 sztuki – dlatego powoli zbieram się na zakup jeszcze jednego leda Plant 18W. Jeżeli chodzi o wady – podobno nie doświetlają boków akwarium – no tak, ale tylko do powiedzmy do głębokości 15 centów (potem światło się rozchodzi pod kątem więc ogarnia całe podłoże).
  Moje akwa ma długość 100 cm a założyłem 2x18W – pozwoliła mi na to obudowa z aluminium własnej roboty; w przypadku kupnej obudowy prawdopodobnie nie zmieściłbym największych ledówek.
  Ciekawie wyglądają też belki oświetlające od Aquaela – ale szkoda mi już tych 2 ledów, żeby stały nieużywane więc w grę wchodzi zakup następnego Plant 18W.
  Co do samego użytkowania – nie zauważyłem żadnego uszczerbku na lampach; ledy leżą „luźno” nie przymocowane na wewnętrznej ramce obudowy. Często są przesuwane/wyciagane i nie zauważyłem jakichkolwiek problemów. Szczególnie martwiło mnie miejsce wejścia kabla do szkiełka – tam mam kabel zagięty dość mocno. Wszystko na „styk”, ale na szczęście nie ma żadnych problemów, mimo że kabel i uszczelnienie pracuje w warunkach cięższych niż ustawowo przewidziane 🙂
  Przy deszczownicy lampy lubią się zachlapać, co przy wodzie podawanej z pół na pół przegotowana/kranówka – pojawia się natychmiastowo biały osad – wapń…. Nasza ukochana Jura 🙂
  Jeśli przetarcie zwykłą szmatką nie pomaga, używam Aquacid (ten regulacji pH) fajnie reaguje z zasadowym kamieniem – po kilkunastu sekundach światełka są jak nowe. Należy jedynie pamiętać, żeby lampy opłukać w bieżącej wodzie ewentualnie kilka razy przetrzeć czystą wilgotną szmatką.
  Lampy podpięte pod sterownik (czasomierz cyfrowy) za 3 dyszki. Lampy załączają się o godz. 17, a wyłączają o 20. Wcześniej świeciłem nawet 6 godzin + świeże podłoże z ziemi ogrodowej i torfu, w efekcie dawały pół wiadra roślin wyrzucanych co 2-3 tygodnie. Szukałem kosiarki do akwarium, ale wybór padł na nożyczki 😉 Z ziemi wyciągnąłem większość minerałów – nie chcę robić restartu. Myślę, że jak dorzucę jednego leda Plant plus CO2 to jeszcze z rok się pobujam na tym co mam. Poza tym kupując dajesz pracę rodakom 🙂 chociaż w tych czasach to chyba jest raczej minus 🙂

  1. AQUA-LIGHT.pl

   17 kwietnia 2019 at 7:15 am

   Dziękuję za bardzo wyczerpującą opinię na temat Retrofitów.
   Jeśli chciałby Pan pokazać swoje akwarium, chętnie umieszczę zdjęcie w artykule. Życzę dalszych sukcesów 🙂

 4. Mirek

  30 sierpnia 2019 at 11:21 am

  Witam,
  Mam oprawę przemysłową hermetyczną 66 cm na 2 świetlówki T8 ale, jest coś z nią nie tak bo nie za pierwszym razem mi się załącza. Widocznie się psuje. Czy dobrze rozumiem że „bebeszki” wywalam razem z kablem i wstawiam nowe zamienniki dla świetlówki T8 18W (ok. 60 cm) lub T5 24W (ok. 55 cm) – małe moc 10W, wersja SUNNY, PLANT.
  Jeśli tak to które by były lepsze do mojego akwarium o wymiarach długość 69 cm, szerokość 26,5 cm i wysokość 45. Mam sporo roślinności i sporą obsadę ryb. Co mi Pan doradzi?
  Z góry dziękuję za pomoc

  1. AQUA-LIGHT.pl

   30 sierpnia 2019 at 1:05 pm

   Dzień dobry,
   Ledowe lampy RETROFIT są już kompletne z zasilaczem, czyli wszystkie „bebeszki” – jak Pan to nazwał 🙂 z oprawy przemysłowej, którą Pan posiada może Pan usunąć.
   Same lampy RETROFIT są szczelne na poziomie IP X8 czyli oprawa, w której będą zamontowane nie musi być hermetyczna. Nie wiem, czy używa jej Pan z kloszem czy bez – w przypadku Retrofitów klosz z tej oprawy będzie blokował światło, które dociera do akwarium.
   Teraz ma Pan 2 świetlówki T8, dlatego można tutaj użyć 2 lamp Retrofit – 1 SUNNY 6500K z białym światłem zbliżonym do słonecznego i 1 PLANT – tutaj już w kierunku wspomagania rozwoju roślin.
   W akwarium o dł. 69 cm można zastosować moc 10W, jednak sama rurka z diodami ma ok. 42 cm długości. Może mieć Pan zatem niedoświetlone boki akwarium i to może być problemem.
   Z adapterami T8 całość można „rozciągnąć” od 53,5cm do max. 66,5cm. Jednak końcówki to białe adaptery z tworzywa, które nie świecą. Następna moc to 16W, ale sama rurka ma 70cm, więc u Pana się nie zmieści.

   Zapraszam Pana na naszą stronę internetową AQUA-LIGHT, gdzie znajdzie Pan również inne rozwiązania. Proszę przejrzeć i jeśli Pana coś zainteresuje, chętnie odpowiem na pytania.

 5. Emil

  15 maja 2020 at 10:59 am

  Zastanawiam się jak przeliczać te wartości mocy dla świetlówek LED. Czy można bezpośrednio uznać tą świetlówkę Aquael Sunny 16W za odpowiednik belki 39W? Jak wtedy przeliczać wartości WAT na LITRAŻ? Mam akwarium 112 litrów i dwie lampy Aquael: jedną Sunny 16W i jedną Plant 10W. Czy to wystarczy?

  1. AQUA-LIGHT.pl

   2 czerwca 2020 at 12:22 pm

   Dzień dobry,
   Tutaj odpowiedź nie jest prosta, ponieważ w inny sposób wyznacza się ilość światła w akwarium dla tradycyjnych świetlówek, a inaczej w przypadku lamp LED.
   W przypadku oświetlenia świetlówkowego stosuje się często zasadę 0,5W na litr wody w akwarium. W przypadku oświetlenia LED moc lampy nie jest tu najważniejszym wykładnikiem, a ilość lumenów, dlatego warto sprawdzać ten parametr. Dla akwarium z roślinami umiarkowanie światłolubnymi najczęściej spotyka się przeliczenie 20-40 lumenów na litr wody.

   Porównajmy strumień świetlny wspomnianych tu świetlówek T5 39W i lamp LED Retrofit Aquael.

   Świetlówki T5 39W z zależności od temperatury barwowej światła, mają różne strumienie świetlne i nie da się ich porównać 1:1 z lampami LED o tej samej długości co świetlówka 39W. Świetlówka 39W w zależności od barwy światła może mieć np. 1140 lumenów (roślinna Gro-Lux 8500K), 1960 lm (Aquastar 10000K), ok. 2900 lm (barwa 6500K), ok. 3100 lm (barwa 4000K) czy 3500 lm (barwa 3000K).
   A wspomniane lampy RETROFIT Sunny 16W i Plant 10W mają odpowiednio 1650 lumenów i 650 lumenów. Widać różnicę.
   Przeliczając oświetlenie LED w akwarium 112 l, powinno mieć ono strumień świetlny w granicach 2240 – 4480 lumenów. W przypadku lamp Sunny 16W i Plant 10W łączny strumień świetlny mieści się w tych „widełkach”.
   Trzeba też zaznaczyć, że oświetlenie roślinne – czy to świetlówkowe czy LED – będzie miało zawsze mniejszy strumień świetlny niż białe światło. Pełni ono inną rolę, a emitowane światło czerwone i niebieskie wspomaga procesy fotosyntezy w akwarium.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytania? Zostaw komentarz: