Żarówki liniowe LED – nowoczesne oświetlenie lustra w łazience… i nie tylko

Coraz więcej czasu spędzamy w pracy. Po powrocie do domu marzy nam się relaks, odpoczynek od wrażeń, stresu i wiecznej pogoni za straconym czasem. Czy wiecie, że światło, a zwłaszcza jego ciepła barwa, ma zbawienny wpływ na nasz organizm?

Oświetlenie domu: jak dobrać światło do rodzaju pomieszczenia?

Jako mieszkańcy półkuli północnej, dużo czasu w ciągu roku spędzamy w blasku sztucznego oświetlenia. Z przeprowadzanych cyklicznie badań wynika jasno, że rodzaj zastosowanego światła ma bardzo istotny wpływ zarówno na organizm człowieka, jak i na aranżację i ogólny klimat panujący w domu. Od odpowiedniego światła zależy więc nie tylko nasz nastrój, ale też zdolność do pracy i efektywnego wypoczynku.

Dobre światło to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia domowników.

Światło pełni w domu różne funkcje: bardzo jasne, zimne światło – pobudza do pracy i koncentracji, a światło o ciepłej barwie, przyciemnione, przygaszone – sprzyja wypoczynkowi. Odpowiednio dobrana barwa światła nie tylko podkreśli atuty pokoju, salonu, sypialni, łazienki czy holu, ale i stanie się efektowną dekoracją pomieszczenia.

Oświetlenie kiedyś i dziś…
Nie tak dawno jeszcze jedynym oświetleniem w pokoju czy kuchni była oprawa oświetleniowa zamontowana w centralnym miejscu na suficie. Miało to jakiś sens w blokach z wielkiej płyty czy w małych wiejskich domkach, gdzie mieszkania nie miały dużej powierzchni.

Obecnie zmieniły się standardy budownictwa i projektuje się znacznie większe pomieszczenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. W większości dzisiejszych mieszkań i domów takie centralnie umieszczone źródło światła nie sprawdzi się – nie doświetli nam całego wnętrza. Nie należy więc zapominać o dodatkowych punktach świetlnych, zwłaszcza w kąciku relaksacyjnym, w sypialni czy przy lustrze.

Oświetlenie w sypialni - ciepłe nastrojowe światło

Jakie dodatkowe oświetlenie można tu zastosować?
Idealnie pasuje tutaj nastrojowe dekoracyjne światło pochodzące z kinkietów, które z powodzeniem można zastąpić specjalnymi żarówkami liniowymi LED. Żarówki te, dzięki emitowanej ciepłej barwie światła, stworzą mały relaksacyjny kącik w naszym domu. Będą też doskonałym oświetleniem lustra w damskiej toaletce.

Dlaczego oświetlenie LED, a nie tradycyjne?

Coraz częściej sięgamy po oświetlenie LED zamiast tradycyjnych żarówek czy świetlówek. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka powodów. Poza walorami estetycznymi źródła światła oparte na technologii LED mają wiele zalet, a są to przede wszystkim:

 • duże oszczędności energii elektrycznej (przynajmniej 50% dotychczasowego zużycia),
 • dużo dłuższa żywotność w porównaniu do tradycyjnych żarówek,
 • ochrona środowiska – nie zawierają rtęci ani innych metali ciężkich i nadają się do recyklingu.

Poza tym, podobnie jak tradycyjne żarówki, te ledowe są też w wersjach, które mają możliwość ściemniania i rozjaśniania. Dzięki temu dostosujemy ilość emitowanego światła do naszych potrzeb i nastroju.

Mimo tych wszystkich zalet technologii LED, tradycyjne oświetlenie ma wciąż wielu zwolenników. Chociażby z uwagi na lepszą jakość światła ze zwykłej żarówki. Znam wiele osób, które po przejściu na oświetlenie LED szybko wróciły do tradycyjnego światła. Problemem w ledowym oświetleniu jest też „migotanie” światła – może niezauważalne na pierwszy rzut oka, ale dla wzroku bardzo męczące. Szczególnie przy dłuższym czytaniu lub skupianiu wzroku na pracach manualnych.

Niestety przejście na oświetlenie ledowe jest nieuchronne. Z uwagi na zawartość szkodliwych dla człowieka i środowiska związków chemicznych, produkcja tradycyjnych żarówek liniowych została zaprzestana, a w ich miejsce pojawiły się żarówki liniowe LED. Dyrektywy Unii Europejskiej zmusiły do tego producentów oświetlenia, a i taka produkcja stała się mało opłacalna. Użytkownicy, zwabieni mniejszym zużyciem energii elektrycznej, coraz częściej poszukują ledowych zamienników dotychczasowego oświetlenia. Przykładowo żarówka LEDinestra OSRAM o mocy 3,5W jest zamiennikiem tradycyjnej żarówki LINESTRA OSRAM 35W.

Żarówki liniowe LED – co to jest i do czego służą?

Żarówki liniowe to specjalne źródła światła w formie prostej mlecznej rurki. Są funkcjonalne, wydajne i emitują ciepłą barwę światła o temperaturze barwowej od 2700K do 3000K. Nie są to jednak znane wszystkim świetlówki liniowe, choć przypominają je z wyglądu. Różnią się tym, że końce rurek w żarówce liniowej są „zamknięte”, a zasilanie doprowadzone jest przez specjalne piny umieszczone na środku (typ S14d) lub na bokach rurki (typ S14s). Sama nietypowa nazwa może nas trochę zmylić, bo z żarówką tak naprawdę nie ma nic wspólnego. Zobaczcie różnice między żarówką liniową a świetlówką liniową na zdjęciu poniżej.

Dzięki swojej konstrukcji, żarówki liniowe LED chętnie są wybierane jako oświetlenie miejscowe przy lustrach w różnych pomieszczeniach w domu: łazience, holu, garderobie, ale też w hotelach i restauracjach. Ich prosta forma powoduje, że mogą być same w sobie nowoczesnym kinkietem, mocowanym w specjalnych gniazdach S14s lub S14d. Mleczna, rozpraszająca światło rurka, nie potrzebuje dodatkowych ozdobnych osłon czy kloszy. Emitowane przez nią idealne ciepłe światło relaksuje, a jednocześnie pomaga odpowiednio dobrać makijaż, fryzurę czy zrobić codzienną toaletę.

Światło przy lustrze powinno równomiernie oświetlać twarz i sylwetkę, dlatego najlepiej powiesić w tym miejscu żarówki liniowe LED po obu jego stronach. Można zastosować jedną długą żarówkę nad lustrem, ale raczej tylko wtedy, gdy wykonywane tam czynności nie wymagają dużej ilości światła. Najlepiej będzie, jeśli odbicia jasnych części lamp nie są widoczne w lustrzanej tafli.
Żarówki liniowe LED - różnice między S14s i S14d

Żarówki LED S14s i S14d można także zastosować w innych miejscach w korytarzu lub przedpokoju, niezależnie od oświetlenia ogólnego. Wtedy spełnią one rolę oświetlenia dekoracyjnego.

Oprócz pomieszczeń mieszkalnych, liniowe żarówki LED są także świetną propozycją pomagającą budować nastrój w hotelach, restauracjach, pubach i kawiarniach. Stały się również ciekawym elementem dekoracyjnym dużych, nieumeblowanych wnętrz, dając bardzo ciekawe efekty wizualne, zwłaszcza w niskich wnętrzach.

Żarówki liniowe LED – dostępne modele

Żarówki liniowe LED to uniwersalne oświetlenie pasujące do każdego wnętrza. Nadają niepowtarzalny urok pomieszczeniom, a jednocześnie je rozświetlają. Dobrze sprawdzają się w oświetleniu typowo dekoracyjnym, uzupełniając jednocześnie braki oświetlenia podstawowego.

W sprzedaży można spotkać wiele modeli żarówek liniowych różnych producentów. Wymiary, gniazda i rozstaw pinów są takie same w każdym oświetleniu LED tego typu, bez względu na to, czy będzie to żarówka liniowa firmy Osram, Philips, Narva czy jakaś chińska myśl techniczna. Różnić się mogą rodzajem klosza i zastosowanych diod LED oraz parametrami świetlnymi.
W zależności od producenta, klosze żarówek liniowych LED są wykonane z mlecznego szkła (LEDinestra firmy Osram) lub z ryflowanego tworzywa sztucznego (np. Brolux i ANS-Lighting). Każdy z modeli produkowany jest w kilku długościach (300mm, 500mm i 1000mm) i mocach (od 3,5W do 16,5W).

Dostępne są wersje nieściemnialne i klika modeli z funkcją ściemniania DIM. Do ściemniania przystosowane są na przykład niektóre wersje żarówek LEDinestra firmy Osram.
Zaletą takiej żarówki, jest możliwość instalacji w pomieszczeniu dodatkowego ściemniacza, co pozwala na dostosowanie ilości światła do aktualnych potrzeb. Właśnie dlatego ściemnialne żarówki LEDinestra wykorzystuje się do oświetlania hotelowych korytarzy, kawiarni, pizzerii czy innych pomieszczeń o stosunkowo niskiej wartości wymaganego natężenia oświetlenia, w których ważne jest zapewnienie jego dużej równomierności.

Rodzaje mocowań żarówek liniowych LED

Możemy spotkać dwa typy żarówek liniowych LED o rodzajach mocowania:

Żarówki liniowe LED - rodzaje gniazd i trzonków

Jak zamienić tradycyjną żarówkę liniową na żarówkę liniową LED?

Wymiana tradycyjnej żarówki np. LINESTRA firmy Osram na ledową LEDinestra tej samej firmy jest banalnie prosta i może być wykonana bez użycia narzędzi. Żarówki LED zasilane są napięciem 230V. Są bezpośrednim zamiennikiem tradycyjnej liniowej żarówki z odpowiadającym jej mocowaniem 1-pinowym (S14d) na środku żarówki lub 2-pinowym (S14s) po bokach. Wymagają one dedykowanych oprawek-gniazd z mocowaniem S14s czy S14d.
Jeśli jednak mamy już zamontowane takie oświetlenie np. przy lustrze, po prostu wyjmujemy z gniazd starą żarówkę i w to miejsce mocujemy nową ledową. Prawda, że to proste?

Żarówki liniowe LED w praktyce

Podsumowując…
Żarówka liniowa to specyficzne źródło światła – ani to żarówka ani to świetlówka, choć i z jednym i z drugim ma coś wspólnego. Może stąd właśnie nazwa „żarówka liniowa”.
Gdzie najlepiej wykorzystać zalety żarówek liniowych LED?
To rozwiązanie dobre do doświetlenia lustra w łazience, garderobie czy przy toaletce. W salonie lub jadalni może spełniać też funkcję oświetlenia pomocniczego, dając łagodne i nastrojowe ciepłe światło. Doskonale spełni się też jako podświetlenie podmeblowe w kuchniach, intrygujące dodatkowe źródło światła w sypialni czy jako oświetlenie ciekawego plakatu, grafiki lub galerii rodzinnych zdjęć.
Podświetlenie blatu w kuchni żarówkami liniowymi LED

Gdzie jeszcze można ich użyć? Pomysłów jest wiele, chociażby jako źródło światła w pobliżu sof, kanap, ławek i innych miejsc, w których można na chwilę usiąść i odpocząć. Będą to między innymi recepcje, poczekalnie, hole itp. miejsca, ale też lady barów, sale restauracyjne etc.

Masz jakiś pomysł lub sam wykorzystujesz takie właśnie żarówki w swoim domu? Podziel się w komentarzu, jak się sprawują w codziennym użytkowaniu. Jakie widzisz ich wady? Możesz też przesłać nam zdjęcie swojego wnętrza z żarówkami liniowymi LED – umieścimy je w artykule.

5 komentarzy

 1. Tomek

  30 maja 2019 at 8:20 pm

  Naprawdę fajne i przede wszystkim Ekskluzywne lampy oświetleniowe, które na pewno idealnie sprawdzą się w takiej przestrzeni.

 2. Beata

  9 sierpnia 2019 at 10:16 am

  Używam aktualnie takich żarówek z jednym wejściem na środku, ale mam jeszcze stare żarówki LINESTRA też firmy Osram. Nie mogę nigdzie kupić tych żarówek, bo każdy mówi że już są wycofane. Czy są jakieś zamienniki albo coś innego co mogę zamontować przy lustrze. Przyznam, że nie bardzo chcę demontować te pojedyncze gniazda, bo wiązałoby się to z remontem, a tego nie planuję. Co mogę wpiąć od razu w te uchwyty, które już mam? Dodam tylko, ze mam lampę LINESTRA 60W z jednym gniazdem. Dziękuję. Beata

  1. AQUA-LIGHT.pl

   13 sierpnia 2019 at 9:14 am

   Tradycyjne żarówki liniowe LINESTRA OSRAM rzeczywiście zostały już wycofane z produkcji w związku z przepisami Unii Europejskiej. Nie ma jednak problemu z zastąpieniem tych żarówek liniowych nowymi produktami tej samej firmy, ponieważ Osram produkuje identyczny zamiennik LED pod nazwą LEDinestra. Ta ledowa żarówka liniowa ma identyczne gniazda oraz długość, średnicę rurki i materiał, z którego wykonana jest rurka – mleczne szkło. Zasada działania jest też podobna – wpina się ją w gniazda / gniazdo i żarówka LEDinestra zachowuje się jak ta poprzednia – tradycyjna LINESTRA.
   Zamiennik znajdzie Pani tutaj >> https://aqua-light.pl/trzonek-s14d-1-pinowy/1024-ledinestra-9w-2700k-s14d-osram.html
   Lampa pobiera tylko 6W energii, więc w porównaniu do poprzedniej, mogłaby Pani użyć 10 lamp LED i wtedy pobór energii będzie na poziomie tej starej lampy 60W.

 3. Marcin

  26 sierpnia 2019 at 10:13 am

  Dzień dobry, czy te żarówki będą zamiennikami Led Philinea 30 cm, 1 złącze? Czy zamiana starej żarówki na LED wymaga zmiany w oprawie?

  1. AQUA-LIGHT.pl

   30 sierpnia 2019 at 10:46 am

   Tak dokładnie.
   Żarówki liniowe LED nazywają się LEDinestra i są produkowane przez znanego producenta – firmę Osram. Są bezpośrednimi zamiennikami żarówek Philinea firmy Philips. Wersja o długości 30 cm z 1 złączem występuje w dwóch opcjach – nieściemnialnej i ściemnialnej.
   Wersja nieściemnialna jest bardziej energooszczędna, ponieważ pobór mocy to 3,5W, a w wersji ściemnialnej 6W. Obie żarówki liniowe mają taką samą nazwę – LEDinestra i ten sam 1 pin na środku – typ S14d.
   1. LEDinestra nieściemnialna 3,5W
   2. LEDinestra ściemnialna 6W (DIM)

   Zamiana żarówki liniowej tradycyjnej na LED nie wymaga żadnej zmiany, ponieważ obie mają napięcie zasilania 230V.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytania? Zostaw komentarz: